Månadens förening är Katedralskolans Fotoförening
Varje månad utser vi på Ung Media en av våra medlemsföreningar till månadens förening. Denna månadens förening är Katedralskolans Fotoförening.
År 1996 startades en förening för fotointresserade elever på Katedralskolan.
Föreningen har utvecklats från att framkalla bilder i ett mörkerrum till att använda sig av mobiltelefoner. Mycket har förändrats under nästan 30 år men den nya styrelsen kämpar för att hålla kvar den sanna Katte-andan.
“Jag valde den här skolan delvis för att jag var intresserad av fotoföreningen” berättar ordförande Ruben. “Min dröm är att som ordförande få liv i föreningen så att den blir lika levande som jag hade föreställt mig att den var” Olof, som är styrelseledamot, gick med i föreningen för att peppa sig själv för att utforska sitt fotointresse. “Det behövdes fler i styrelsen och jag var bekant med Ruben sedan innan” berättar han.
Styrelsens förkärlek till föreningslivet speglar föreningens aktiviteter. “Vi försöker fånga själen i skolans föreningsliv genom att fota på olika evenemang.” berättar dom. Ett av de största evenemangen de engagerar sig i är Skolkampen, en av Uppsalas traditionella idrottstävlingar. Kampen har funnits i 70 år och utspelar sig mellan Lundellska skolan och Katedralskolan.
Utöver idrottstävlingar fotograferar föreningen bland annat för elevkåren, treornas bal och musikaler. De arrangerar även fototävlingar med teman för skolans elever. De har också planer på att arrangera utställningar. “I framtiden vill vi dessutom fokusera mer på filmdelen. Vi vill engagera oss i kortfilmsfestivaler och få igång engagemanget ordentligt inom föreningen.” berättar Ruben.
Katedralskolans Fotoförening är ett utmärkt exempel på unga som bevarar traditioner samtidigt som de vågar sikta mot utveckling.
Vill du också lyfta din förenings arbete och uppmärksammas som månadens förening? Maila gärna oss på info@ungmedia.se