Nu är de äntligen här – Alla handlingar inför Kongressen 2021!
Nu kan du läsa om vad som skedde föregående år och vad styrelsen föreslår att vi ska göra fram till nästa årsmöte.
Handlingar som nu är publicerade:
- Dagordning för mötet inklusive länkar till handlingarna
- Arbetsordning för mötet (styrelsens förslag)
- Budget 2021 (styrelsens förslag
- Verksamhetsplan 2021-2022 (styrelsens förslag)
Handlingar som publiceras senast lördag 10 april:
- Verksamhetsberättelse 2020-2021
- Ekonomisk berättelse med bokslut 2020 och revisionsberättelse
- Medlemmarnas förslag till kongressen med förbundsstyrelsens svar
- Valberedningens förslag på kandidater till samtliga förtroendeuppdrag i förbundet.
Här hittar du alla handlingar (de syns som länkar i tidsplanen för kongressen): Tidsplan och dagordning inför Kongressen 2021!
Förslag från medlemsföreningar och distrikt
Medlemsföreningar och distrikt har rätt att skicka in förslag till Kongressen, om det finns något som ni vill att Ung Media Sverige ska göra eller ändra på. Alla förslag kommer att få en egen punkt i dagordningen.
Alla inskickade förslag kommer förbundsstyrelsen att läsa och skriva svar på. För att de ska hinna göra det behöver du skicka in förslagen senast söndag 28 mars till förbundsordförande Henrik Almén på henrik.almen@ungmedia.
Obs! Det går inte att spontant komma på nya punkter till dagordningen under den pågående Kongressen. För att få med en punkt i dagordningen behöver ni skicka in det som ett förslag senast söndag 28 mars.
Motioner (förslag på förändring inom förbundet) skickas via mejl till ordforande@ungmedia.se!
Har du frågor eller funderingar tveka inte att höra av dig till förbundet via mejl på info@ungmedia.se, så besvarar vi så snart vi kan.
Info om anmälan
Anmäl er till Kongressen senast torsdag 8 april. All info om anmälan finns här: https://ungmedia.se/anmal-